شناسه خبر :   264227      پنج شنبه 13 مهر 1396 - 13:55
اتاق شیشه ای شورا

      یادداشتی از سید مصطفی نقیبی  مدرس دانشگاه

 

يكي از عوامل مهم و مسائل حياتي در  تصميم گيري،مشورت است و در اسلام نیز از اهميت بالا و جايگاه ويژه اي برخوردار می باشد. مشورت به منظور استفاده از نظرات دیگران ،  مسئله اي عقلي و عدم مشورت و استبداد راي يكي از بيماري هاي مهلك در تصميم گيري می باشد .از آنجا كه به واسطه مشورت ، آگاهي انسان بيشتر شده و زوايا و ابعاد مختلف يك مسئله روشن تر مي گردد، در نتيجه؛ تصمیماتی كه بعد از مشورت اتخاذ مي شوند، معقول تر و درست تر به نظر می رسد. آیاتی چون «وَاَمرُهُم شوری بَینَهُم » (آیه 38سوره شوری )و«وَشاورهُم فی الاَمر»(آیه 129 سوره آل عمران) از جمله آیاتی هستند که به  اهمیت مشورت و خرد جمعی اشاره دارد  .لذا به استناد همین آیات، شور و مشورت دستور قرآنی و الهی بوده وهیچ احدی بی نیاز از مشورت نیست.


فلسفه وجود شوراهای اسلامی شهر و روستا استفاده از خرد جمعی است تا بتوان با توجه به مقتضیات محلی از طریق همکاری مردم در جهت پیشبرد بهتر و سریعتر برنامه های اجتماعی ، فرهنگی ، عمرانی ، اقتصادی و ... گام برداشت. استفاده از این خرد جمعی ، ضریب اتخاذ بهترین و مناسب ترین تصمیمات را افزایش خواهد داد. زیرا اداره مطلوب شهر و روستا جز با مشارکت شهروندان و روستاییان نمی تواند به مرحله ی اجرا در آیدو علاوه بر آن ، ارتباط بیشتر و مستمر و مستقیم شوراها با مردم موجب اعتماد بیشتر  آنها میگردد که باید این نکته مهم مد نظر اعضای شوراهای اسلامی قرار گیرد.
 می دانیم که سر و سامان بخشيدن به امورات مختلف  شهري و روستايي از وظایف اصلی شوراهای شهر و روستا است. شورا حركتي است در جهت ايجاد پارلمان محلي در شهرها و روستاها. مشارکت دادن مردم  و استفاده از نظرات مشورتی آنان ، فلسفه وجودی شورا را اثبات می کند .بنابراین می بایست بستر مناسب برای بروز و ظهور مشاركت عمومي مردم در امور مربوط به شهر و روستا را فراهم کرد.شوراها بايد به عنوان زبان مشترك مثلث مردم  ،مسئولان و متخصصان عمل كنند. برای رسیدن به این هدف، ضرورت دارد جلسات شورا علنی برگزار شود تا مردم در جریان امور و تصمیمات آنان قرار گیرند‌.اصل بر برگزاری علنی جلسات شوراها است مگر اینکه فرماندار و یا مطلق اعضا تقاضای جلسه غیر علنی و یا شهردار به صورت مکتوب،غیرعلنی بودن جلسه را درخواست کنند.

حضور خبرنگاران نیز عنوان نماینده افکار عمومی در جلسات علنی شورا، لازم بنظر می رسد.
رسانه مهمترین ابزار برای بالابردن آگاهی مردم است و شوراهای اسلامی موظف  به  پاسخگویی به رسانه‌ها می  باشند. زیرا حضور همه مردم ممکن نبوده و از طرفی هم، اکثریت شهروندان قادر به شرکت در جلسات شورا نیستند و خبرنگاران به عنوان نماینده افکار عمومی در این جلسات حضور دارند.
قطعا به بهانه هایی همچون “عدم هماهنگی قبلی” نه میتوان مانع شفاف سازی و برگزاری علنی جلسات شد و نه می توان مانع انجام وظیفه آنها در جهت رسالت ذاتی رسانه و خبرنگاران که اطلاع رسانی و انتقال اطلاعات به عموم مردم است گردید .چرا افرادی  در شوراها اسلامی شهر،مانع اطلاع رسانی، شفاف سازی و مطلع بودن افکار عمومی از اتفاقات و روند کار شورا می شوند؟ مگر در شورا چه مطالب و مسائلی بیان می شود و بودجه برای چه کارهایی هزینه می شود که افکار عمومی نباید از آن مطلع شوند؟علت جلوگیری از ورود اصحاب رسانه و اطلاع رسانی برای چیست؟

 برگزاری جلسات بطور علنی چه مزایا و محاسنی دارد؟
علنی بودن جلسات و حضور مردم و اصحاب رسانه  در جلسات شورا جهت پوشش و انعکاس اخبار ، باعث می شود مردم کاملا در جریان امور قرار گیرند. همچنین مردم با حضور در جلسات، امکان پیگیری وعده های اعضاء شورا و  اقدامات آنها در جهت حل مسائل و مشکلات را دارند.در واقع رساندن اطلاعات و اتفاقات مدیریت شهری به مردم از مزایای علنی بودن جلسات است. اعضای شورا انتخاب نشده اند که صرفا درباره مسائل شهری صحبت کنند و جلسه برگزار نمایند بلکه باید ضمن ارائه برنامه ها ،بر مدیریت اجرایی شهر نیز نظارت کنند. علنی بودن جلسات باعث می شود تا تصمیمات راحت تر به گوش مردم برسد و حتی در برخی موارد مردم با اظهار نظرهای خود می توانند راهنما و راهگشا باشند.مسلما با برگزاری جلسات به صورت علنی مردم از توانایی و ظرفیت اعضای شورا آگاه تر شده و بواسطه همین حضور در جلسات، متوجه عینیت یا عدم عینیت بخشی آنها به شعارها و وعده هایشان خواهند شد.بهتر است به منظور ارتقاءکمی وکیفی مصوبات شورا و ارائه راهکارهای علمی وعملی در راستای رفع معضلات و مشکلات وبهره وری بهتر در توسعه ی متوازن وپایدار شهری از نظرات کارشناسان ، نخبگان ، صاحب نظران ، اهل فن و مردم استفاده گردد.شایسته است که مردم را نامحرم نپنداشته و مسائل فراروی شورای اسلامی و شهرداری در عدم توسعه پایدار شهر وعلل وعوامل عقب ماندگی آن نسبت به سایر شهرهای استان را در جلسات عمومی، شفاف سازی و اطلاع رسانی نمایند. حضور مردم و نمایندگان افکار عمومی در  جلسات شورا، نه تنها تهدید نیست بلکه فرصتی است برای شورا .چرا که حضور آنها در جلسات شورا باعث می شود تا اعضای شورا با دقت بیشتری اظهارنظر کرده و تصمیم گیری ها نیز با دقت بیشتری صورت گیرد.شورا، نهادی است مردمی  و مردم با شرکت در انتخابات، اعضای شورای شهر یا روستای خویش را انتخاب کرده اند. بنابراین حق دارند، بدانند منتخبین آنها همانی هستند که قبل از انتخابات گفتند یا صرفا شعار بوده است.ضمنا اعلام رضایت مندی یا عدم رضایت از عملکرد شورا؛ با فراهم نمودن شرایط حضور مردم در نشست های آنها،میسر خواهد بود .موضوع دیگر در این زمینه، فراهم کردن شرایط نقد تصمیات و عملکرد شهردار و اعضای شوراها توسط مردم است تا انتقادها را شنیده  و نظرات منتقدین را مدنظر قراردهند؛ لذا جهت عملکرد هر چه بهتر و تصمیم گیرهای نزدیک به واقع توسط اعضای شورا  ، بهتر است که جلسات به صورت علنی برگزار شود و این امکان را به شهروندان بدهند که در این جلسات شرکت کنند.بدیهی است که  شاید در همان ابتدای کار، نتوان تمامی جلسات را علنی برگزار کرد .اما باید تدبیری اندیشید تا اعضای شورا از این نعمت و فرصت،محروم نشوند.در واقع رابطه مردم  و نمایندگان‌ آنها در شورا باید رابطه دوطرفه باشد زیرا که  اعضای شورا برای راه‌ پیدا کردن به شورا به رای شهروندان نیازمندند و شهروندان برای رسیدن به مطالبا‌ت‌‌شان به پیگیری آنها.


حال که قانون این اجازه را داده تا شهروندان در جلسات شورا شرکت کنند، باید تلاش کرد تا محدودیت‌های حضور را  مرتفع نمود و هم آنها از این حق بهره ببرند. با اینکار می توان به مردم این  اطمینان را داد  که اعضای شورا از تمام توان‌ خود برای پیاده کردن مطالبات و خواسته های مردمی  استفاده می‌کنند.  یکی از خواسته‌های شهروندان پیش از  انتخابات پنجیمن دوره شورای شهر و روستا این بود که جلسات و تصمیم‌گیری‌های شورای شهر، شفاف نیست و شهروندان نه‌تنها در جریان این تصمیم‌ها قرار نمی‌گیرند بلکه امکان دسترسی به جلسات و محتوای مطرح شده در آن‌‌ها را هم ندارند.
حال که انتخابات تمام شده و اعضای شورا برای چهارسال آینده،انتخاب شده‌اند یکی از مطالبات مردمی  می‌تواند حضور در جلسات شورا باشد. باید بخواهیم که این جلسات علنی برگزار شوند و منتخبین آنها در شوراهای اسلامی شهر و روستا نتوانند با برخورد سلیقه‌ای‌، شهروندان را از حضور در این جلسات منع کنند. شورا حتی اگر بخواهد جلسات را غیر علنی برگزار کند باید صرفا برای موارد خاص باشد. برای این موارد خاص هم باید تعریف روشن و مشخصی داشته باشند تا نه سلیقه ای، برخورد کنند و نه خود را در مظان اتهام قرار دهند.


آیا اعضای شورا هنوز به این نتیجه نرسیده اند تا به وظیفه قانونی خویش عمل کرده و با کلید تدبیر، در بسته ی شورای اسلامی شهر را به روی مردم و اصحاب رسانه باز کنند!؟

  نسخه چاپی

اخبار مرتبط
نظرات بیندگان


ارسال نظر

نظر شما

نظر شما بازدید کننده گرامی نسبت به نسخه آزمایشی سایت خبری تحلیلی الف پرس ؟


بسیار عالی
عالی
متوسط
ضعیف