شناسه خبر :   232      سه شبه 8 فروردين 1396 - 13:37
تازیانه قومیت گرایی و شهر زخمی

«در اینکه راز نو شدن را باید دانست وگرنه بهار یک فصل تکراری است» شکی نیست، اما این نو شدن و پرهیز از تکرار مکررات را چه کسی دامن می زند؟ چه کسی سرنوشت  یک جامعه آزاداندیش را تعیین می کند جز خود مردم؟ مردمی که در روز انتخابات پای صندوقهای رای رفته و نامزد اصلح و  خود را بر کرسی تصمیم گیری می نشانند و او با رای مردم پس از آن، به عنوان نماینده و خدمتگزار آنها ایفای نقش می کند. حال اگر رایی که در صندوق انداخته می شود بدون آگاهی و علم و براساس روابط خویشاوندی و مناسبات بده بستاني  باشد، نتیجه این رای روشن تر از آن است که نیازی به شفاف سازی و موشکافی بیشتر داشته باشد.

تا انتخابات شوراهای اسلامی و ریاست جمهوری چیزی نمانده، فرصت آن است که بزرگان اقوام ،فرهيختگان و ديگر رسانه هاي شايسته سالاري و نه فاميل سالاري در راستای آگاه سازی مردم گام نهاده و این بُعد و ظرفیت خود را با تمام وجود در خصوص انتخابات و ملاکها و معیارهای یک کاندیدای اصلح و شایسته در نظر بگیرند تا رای مردم آگاهانه و براساس شایسته سالاری نه قوم گرایی در صندوق های رای ریخته شود. تقریبا همه اختلافات و جنجال ها و ناكارآمدی شوراهاي شهر در پيش از اين بابت عدم توجه به شايسته سالاري و انتخاب افراد متخصص و دلسوز بوده است که نتیجه ای جز پسرفت و عقب ماندگی شهرها نداشته است. فراموش نکنیم که عقب ماندگی شهر به دنبال خود پسرفت و افول فرهنگ و تمدن و شهرنشینی را رقم می زند و در نگاهی کلان موجب می شود تا در قرن حاضر که عصر اطلاعات و فناوری است، در نقطه ای از خاک ایران که همه آن را با عنوان «قطب انرژی» و سرزمين فرهنگ و هنر می شناسند، «شهرنشینی و شهروند محوري» مفهوم غریبی باشد. از همین رو، علاوه بر آگاهی بخشی در خصوص اهمیت انتخاب نامزد اصلح، اطلاع رسانی درباره تاثیر و نقش حضور و مشارکت مردم در صحنه انتخابات از الزامات غیرقابل انکار است که اهمیتی مضاعف دارد. از آنجا که مردم با رای خود سرنوشتشان را تعیین می کنند، ایجاد حس مسئولیت پذیری در آنها و بی تفاوت نبودن از انگاره های اصلی و عمده ای است که باید به آن توجه بيشتر داشت. ما وارث تاريخ و تمدن برجسته و فرهنگ والايي هستيم پس لازم است  استوار و هوشمندانه با تقویت روحیه مطالبه گری خود پای صندوقهای رای حاضر شده و تا پس از آن بتوانیم مطالبات و دغدغه های به حق خود را از طریق نماینده منتخبمان پیگیری نماییم

بنده  به سهم خود بر انتخاب هوشنمندانه به دور از قومیت و محله گرایی و حضور تمام  همشهري های عزیز در صحنه انتخابات و مشاركت حداكثري تاكيد دارم و اميدوارم با اين حضور رخدادي مثبت  در جهت توسعه و رفاه شهروندان رقم بخورد.

اینک با فرا رسیدن سال نو اقتضا می کند که با تکیه بر اتحاد و همدلی ملت و دولت، همچنان اميدوار، پويا، با نشاط و توسعه گرا به پیش رویم.

همانطور که  «بر زمستان صبر باید طالب نوروز را»، برای رسیدن  و  نزدیک شدن به ایده آلها نیز باید صبر کرد -كه درست اندیشیدن ضروري است- و طبق اصول و ضوابط فعاليت نمود، به نیروی جوان،  و زبده اعتماد کرد، از تجربیات پیشكسوتان بهره گرفت، بر اصل مشورت تکیه کرد که «ما یستغنی رجلٌ عن مشورهٍ» هیچ مردی بی نیاز از مشورت نیست. در این صورت است که میتوان از توسعه عمران و مبلمان شهری و تغییر و تحولات گفت و به آینده امیدوار بود.

حادثه پلاسکو، آتش سوزیها، حوادث جاده ای، مرگ و میرهای ناشی از قصورات و کمبودات درمانی همه و همه موید این مطلب است که کار را باید به کاردان ومتخصص سپرد نه به هر نااهلی که برای رسیدن به مسند قدرت از جان مردم به راحتی می گذرد و کوچکترین قدمی برای بهبود وضعیت برنمی دارد و شرایط بد اقتصادی و بهانه کلیشه ای و همیشگی «بودجه نداریم» را ابزاری برای گریز از کم کاری و قصوراتش عنوان می کند.

 «شهروند پرسشگر»

  نسخه چاپی

اخبار مرتبط
نظرات بیندگان

  میرکریمی
  01:19 - 1396/01/09
0           0
فقط میتونم بگم عالی بود
  م.غلامپور
  11:54 - 1396/01/09
0           0
سلام و خسته نباشید جناب درزیان!!!دست مریزاد!!! انتظار می رود که قلم حضرتعالی و همکاران محترمتان در عرصه رسانه و مطبوعات ،برخی از اقشار مردم شهر بالاخص افراد تحصیلکرده را به روشنگری و بینش واقعی برساند تا در نهایت انتخاب اصلح صورت بگیرد. بنده به سهم خودم تشکر ویژه دارم به خاطر مقاله خوب و آگاهی بخش حضرتعالی.خدا قوت
  شهروند
  15:01 - 1396/01/09
0           0
جناب درزیان سلام.حرف دل مارو زدید. قومیت و قبیله گرایی مربوط به دوران جاهلیت بود.پیامبر اکرم (ص) ظهور کرد تا خرافه پرستی و قبیله گرایی ازبین برود و ملاک سنجش افراد تقوا باشد،حال پس از 1400 سال هنوز ما بدنبال چه هستیم.18 سال از ظهور مجدد شوراهای شهر می گذرد،شهرمان با 18 سال پیش چه فرقی کرده.آیا مقصر مسئولین استانی هستند یا کشوری ، آیا به این موضوع فکر کردیم که مقصر خودمان هستیم با انتخاب های نادرست و تفکر های دوران جاهلیت ، مگر حضرت امام (ره) و مقام معظم رهبری توصیه به انتخاب اصلح و بصیرت نداشتند اشکال از کجاست؟ از شهروندان عزیز خواهش داریم کمی به آینده شهرمان و فرزندان فکر کنند و با انتخاب درست افراد کاردان و متعهد و لایق و بدور از هرگونه رانت را انتخاب تا برای شهرمان تصمیم گیری کنند.با سپاس.
  آرمان
  20:03 - 1396/01/09
0           0
جناب درزیان عزیز، دست مریزاد. مثل همیشه با شجاعت و متفکرانه قلم زدید. امیدواریم انتخاب اعضای شورای پنجم بر مبنای شایسته سالاری باشد
  نعمتی
  12:00 - 1396/01/10
0           0
همیشه تند و انتقادی و کاملا بجا و منطقی. به امید یک شورای پویا. حاج حبیب عزیز

ارسال نظر

نظر شما

نظر شما بازدید کننده گرامی نسبت به نسخه آزمایشی سایت خبری تحلیلی الف پرس ؟


بسیار عالی
عالی
متوسط
ضعیف