شناسه خبر :   227224      چهارشنبه 15 شهريور 1396 - 08:11
جمشیدی بر پایه خرد انتخاب شد و با لابی عزل نمی گردد
شتابزدگی اعضای شورای نکا برای تغییر در مدیریت شهری

 

يادداشتي از حبيب درزيان؛  

سردبير هفته نامه پيام كشاورز

 

شهرستان نکا شهری در شرق استان مازندران است که با تصدی روح اله جمشیدی بر مسند مدیریت شهری این شهر تغییرات محسوسی را ایجاد کرد و الحق و والانصاف نمره عملکرد وی در این مدت کمی که سکانداری را تحویل گرفته آن هم با خزانه ای خالی و در بحبوحه انتخابات ریاست جمهوری و شوراها نمره ای درخور تامل و قابل تحسین است.

با مشخص شدن  اعضای جدید شورای اسلامی شهر نکا و برگزاری مراسم تحلیف  اعضای شورا  بواسطه ایجاد التهابی کاذب  برای تغییر در مدیریت شهری ساز برخی از اعضای شورا برای برکناری جمشیدی و معرفی شهرداری جدید کوک شد.

روح‌ا... جمشیدی تحصیل کرده کارشناسی عمران و کارشناس ارشد مدیریت می باشد. وی در کارنامه مدیریتی خود، سرپرست شهردای نکا، رئیس سازمان حمل و نقل شهرداری، مدیریت عمران شهری و عضو هیات مدیره اتحادیه حمل و نقل کشور را داردکه با همین سوابق توانست در اين مدت كوتاه و در زمان پذیرفتن مسئولیت که خزانه خالی را تحویل گرفت و بعلاوه در تب و تاب انتخابات شورای اسلامی، با عملکرد خود نظر بخش وسیعی از مردم را جلب کند. البته نمی توان ضعف ها و نواقص احتمالی در مدیریت وی را نادیده گرفت اما در انجام امور و پیشبرد ماموریت محوله، موفق عمل کرده است .آنچه امروز شهرستان نکا را درگیر کرده و بسیاری از مردم را نیز به پچ پچ های درگوشی و زمزمه های گهگاهی کشانده تصمیم شورا در تغییر مدیریت شهری می باشد که این تصمیم در جای خود نیازمند بررسی است .

جمشیدی فردی است که در زمان انتخاب و در طول مدیریتش هم اصلاح طلبان و هم اصولگرایان بر انتخاب وی اجماع داشته و حتی  امام جمعه محترم  این شهرستان و بزرگان دو جناح سیاسی  نیز ابقاء وی را در سمت مدیریت شهری عملی مناسب ارزیابی میکنند  با توجه به اینکه  اکثریت غریب به اتفاق مردم ، اقشار مختلف و صنوف شهر با وی رابطه حسنه ای داشته و با او همراهند.

تصمیم فعلی شورا برای تغییر در مدیریت شهری  احتمالا می تواند ناشی از شتابزدگی و ذوق مسند نشینی در شورا  باشد،  چون این تغییر به هیچ وجه عاقلانه نبوده و به مصلحت شهر نیست، وقتی شهرداری جوان و پویا که در کوتاه ترین زمان نمود عملکردش را می توان بطور محسوس در شهر دید ، وقتی پیرو جوان ، چپ و راست ، مردو زن بر لیاقت وی در مدیریت شهری نکا صحه می گذارند، وقتی تحصیلات وسوابق وی متناسب با امور محوله است ، وقتی تواضع ،فروتنی  این شهردار جوان در برخورد با ارباب رجوع کاملا پیداست و هیچ حاشیه ای را در طول مدت مدیریتش نداشته پس دلیل اینهمه تکاپو برای تغییر چنین فردی از کجا نشات می گیرد؟!

اگر بخواهیم شتابزدگی و ذوق زدگی اعضای شورا را از لیست پیشفرض این تغییر نادرست حذف کنیم ، گزینه ای دیگر باقی می ماندو آن هم اینکه لابی بیرون از شورا بر تصمیم فعلی شورا تاثیر گذاشته است. اگر معادله تغییر مدیریت شهری بر این پایه استوار باشد پس اعضای شورای نکا راه را به ترکستان کج کرده اند، زیرا اشخاصی که نماینده اکثریت نیستند نبايد با نفوذ در شورا، شهردار انتخاب کنند واین شائبه به وجود بیاید که کسانی در حال انتخاب شهرداری هستند تا مثلا در تغییر کاربری اراضي و یا کاهش جریمه ماده صد و... به درد شان بخورد. این نوع نگاه کرامت مردم و شهردار را مخدوش کرده و چنگ انداختن در کرامت مردم تلقی می‌شود با توجه به اینکه مقام و منزلت اعضای شورا نیز به خطر خواهد افتاد .

نگارنده انتخاب شهرداران از سوی اعضای شورای شهر را  یکی از مهمترین اقدام آنها می داند که قدرت، تعهد و بازخورد نگرش اعضا در قبال یک شهر را مشخص میکند، اما وقتی فردی بر پایه شایسته سالاری و لیاقت و همچنین مورد وثوق بزرگان شهر بر مسند می نشیند که در عین حال قدرت مدیریتش نیز بر همگان آشکار است  چه دلیلی دارد که با نواختن ساز مخالف فرصت های مناسبی که میتواند برای شهر در ادامه رقم بخورد را فدای تصمیمی شتابزده و متکی بر دلایلی غیر منصفانه بکنیم .

شهرستان نکا به شخصی در مدیریت شهر نیاز دارد كه مدير با سابقه مرتبط باشد و جسارت ريسك‌پذيری بالا را داشته و مستقل باشد و در خدمت باند و گروهی نباشد و از همه مهمتر در رقابت بین چند گزینه انتخاب شده باشد نه اینکه از قبل برای شورا از سوی برخی جناح ها تکلیف شده باشد که جمشیدی علاوه بر داشتن همه این خصیصه ها مورد حمایت و وثوق همه جناح ها و حتی مردم عادی و بدور از هرگونه باند و جناحی می باشد.شاید عده ای معتقدند که نظام پارلمانی کشور و حتی پارلمانهای شهری را که شوراهای شهر تشکیل می دهند جایز به لابی بوده و لابی گری را حق خود در پیشبرد اهداف می دانند ، اما به واقع چنین نیست، فضای شورای شهر باید مملو از عشق برای خدمت به مردم و رویه‌ای بر اساس اتحاد اعضاﺀ باشد،نمیتوان مدعی وحدت و اتحاد بود اما با لابی بیرونی در مسیر توسعه گام برداشت.

  نسخه چاپی

اخبار مرتبط
نظرات بیندگان


ارسال نظر

نظر شما

نظر شما بازدید کننده گرامی نسبت به نسخه آزمایشی سایت خبری تحلیلی الف پرس ؟


بسیار عالی
عالی
متوسط
ضعیف