شناسه خبر :   210      پنج شنبه 3 فروردين 1396 - 09:50
گفتگو با عباس عسگریان، کاندیدای شورای اسلامی بهشهر

شهرهایی که رشد کردند فقط نماینده مجلس خوب و کارآمد داشتند.

اصلا مهم نیست که چقدر هزینه شده و از کجا, مهم این است که مردم از رنج این موضوع (آب های زیر سطحی) راحت شده اند

 

 

عضو دوره های سوم و چهارم شورای شهر و با بیش از ده سال سابقه در این عرصه انتخابش را مدیون بازاریان و حمایت آنهاست

 

 

شخصیتی روان و مردمی دارد و سوابق امور اجرایی اش در نهادها تغییر خاصی در ادبیات مردمی گفتارش ایجاد نکرده. ارادت خاصی به مادرش دارد و هرگاه شور کلامش به اوج برسد حتما ذکری از سیادت او به زبانش جاری می شود.هر چند در این سالها باید به رویه اداری آشنا شده باشد اما کار هیاتی در ذات اوست و جز لاینفک رفتار کاری اش محسوب می شود.

هنوز هم ریاست همزمان صنف قنادان با اوست و سوابق فعالیتهای ورزشی اش او را در بین جامعه ورزش هم نام آشنا ساخته است

 

مصاحبه های الف پرس را دنبال کنید.

ضمن عرض سلام و تبریک سال نو و آرزوی موفقیت برای شما, به عنوان اولین سوال بفرمایید چه برنامه هایی در ذهن داشتید که در طی این دو دوره نتواستید آنها را پوشش دهید که برای بار سوم پا به این عرصه گذاشتید؟

ضمن عرض سلام و ادب و تبریک سال نو با توجه به حضور بیش از ده سال در شورا, هم دوره هفت تایی و هم دوره نه تایی آن را تجربه کردم که بنظرم دوره نه تایی به دلیل شلوغ بودن تصمیم گیری را سخت تر می کرد و در دوره هفت تایی کار به مراتب بهتر پیش می رفت. بنابراین حضور افراد با تجربه را در این عرصه لازم دارد, به امید خدا برنامه های خوبی داریم به شرط اینکه افرادی وارد شوند که یکدست باشند به طور مثال دو دوره قبل افراد پیش کسوتی مثل حاج آقا ییلاقی حضور داشتند که من کوچکترین آنها بودم و تجربیات زیادی از آنها آموختم. معمولا این افراد به فکر حقوق و مزایا و سکوی پرتاب نیستند.

خصوصیاتی که در دوره جاری شورا وجود نداشت و حتما خودتان به آن واقف هستید و اگر خصوصیاتی را که گفتم در ترکیب نفرات جدید شورا مردم لحاظ کنند, بهشهر پتانسیل زیادی برای توسعه دارد.

جناب عسگریان فرض را بر این بگذاریم که ترکیب افراد مد نظر حضرتعالی یعنی با تجربه ها اتفاق بیفتد, بفرمایید با این ترکیب برای چهار سال آینده چه برنا مه هایی دارید؟ در واقع چه برنامه هایی در ذهن شما وحود داشت که بعمل نرسید و اکنون بار دیگر قصد دارید تا وارد این عرصه شوید؟

ما باید مسله گردشگری بهشهر را فعال کنیم بطور مثال جاده دریا باید باز شود که اگر نشود هیچ اتفاقی در بهشهر نمی افتد برای همین از حضور آقای شاعری در این باره خیلی کمک گرفتیم, همچنین باغ سالار تپه بعنوان بام بهشهر که در زمینی به مساحت هفده و نیم هکتار احداث خواهد شد برنامه آزاد سازی آن رو به اتمام است و البته این مهم هم با پی گیری هایی که از ده سال پیش انجام شد وکمک های آقای شاعری در حال رسیدن به نتیجه است.

خب پس یکی از برنامه های شما گردشگری است, برنامه بعدی تان؟

مورد بعدی تعریض خیابان امام است که باید برای آن یک فکر اساسی کرد. با توجه به اینکه خودم مسول کمیته توافقات بودم بعضی از جناح بازی ها, ناهمراهی ها و موارد این گونه را زیاد دیدم.

حوزه شهرسازی دومین برنامه و دیگر؟

 بنده باز هم می گویم اگر ترکیب نفرات انتخابی شورا خوب باشند, می توانیم روسای ادارات را هم پای کار بیاوریم که متاسفانه در این دوره فعلی به دلیل اختلاف در خودمان نتواستیم این کار را انجام دهیم.

به غیر از بحث اختلافات درون شورایی که خودتان مطرح کردید چه دلیل عمده دیگری باعث شد تا در بحث گردشگری به آن موفقیت های لازم دست پیدا نکنید؟

یک مثال می زنم, همین چشمه عمارت را شخصا حدود ده سال است که پی گیرم حتی در جلسه ای خدمت آقای بزرگ نیا هم اعلام کردیم که شما این مجموعه و ساختمان را به ما بسپارید. اما نمی شود و از گوشه و کنار می گویند که اصلا در این موضوع ورود نکنید و بعد متوجه می شویم که هفده نفر بیمه این مکان هستند در حالی که یک نگهبان بیشتر ندارد, حالا چه هست؟ کی هست؟ از کجا؟ چه می شود؟  ما از آن بیخبریم, به هر حال این نقطه تاریخی در مرکز شهر قرار دارد و پتانسیل بالا برای جذب گردشگر اما به همان دلایل حق ورود نداریم. اینکه مثلا کارمندی از میراث شهر چالوس اینجا بیمه است ابهام دارد. ما حتی نتواستیم برای پوشش سقف این عمارت و جهت حفظ آن کاری انجام دهیم.

پس دومین دلیل عدم توسعه گردشگری در بهشهر با توجه به نکاتی که مطرح کردید, دست و پا گیر بودن مقررات, تا حدودی عدم همراهی نهادهای متولی یا موازی و گاهی هم خط قرمزهاست.

عسگریان:بله مثال دیگر همین دریاچه و استخر عباس آباد است, آیا شما نمونه آن را در کل استان سراغ دارید؟ آب و فاضلاب باید نسبت به سنگ چین دور آن اقدام کند اما بنظر می رسد خیلی ها نمی خواهند این منطقه اصلا رشد کند. البته به نظر من با حضور آقای شاعری روند بهتری در مسیر توسعه گردشگری خواهیم داشت

يك موردي كه به نظر من ميرسد اين است كه غير از مسايلى كه شما در حوزه گردشگرى و عدم پيشرفت آن برشمرديد،مسئله تأمين مالى پروژه است،به طور مثال همين كه ميفرماييد آب و فاضلاب بايد نسبت به سنگ چين دور درياچه اقدام كند،قطعا مشكلات مالى يكى از اصلى ترين موانع است،حال به راستى چرا آن بودجه لازم تأمين نميشود،چقدر همراهى شورا و شهردارى ميتواند در جذب بودجه كمك كند،اصلا مسير جذب آن چگونه است؟

نماينده مجلس،فقط نماينده،شهرهايى كه رشد كردند فقط نماينده خوب داشتند و كارآمد،مثلا ما طى همين چند سال اخير دو بحران سيل داشتيم كه هيچ بودجه اى در قبال آن جذب نشد،اما همين حالا داريم از يك نهاد غير مرتبط اقداماتى را انجام ميدهيم كه به لطف خدا بتوانيم بودجه لازم را براى زهكشى مسير رودخانه اى آن انجام دهيم،فقط نماينده و باز هم نماينده،طبق آخرين اخبارى كه من داشتم يك و نيم ميليارد جهت تكميل پروژه كمپوست در حال انجام بود،كه آقاى شاعرى فرمودند قابليت افزايش چند برابرى اين مبلغ با توجه به اينكه دستگاه هاى زيادى را در اين بخش نداريم امكان پذير است،اين خوب است

 

آقاى عسگريان در حوزه بودجه مديريت خدمات شهرى،بهشهر به مراتب از گلوگاه،رستمكلا و نكا در جذب آن عقب افتاده،يعنى عملا شهرهاى نامبرده بودجه آنها بيشتر از بهشهر بوده و حتى مبلغ هشتصد ميليون تومانى را به آسفالت جاده كمپوست تخصيص داده و از اين بخش هم بهشهر متضرر شده،چون كارخانه كمپوست مربوط به پنج شهر هجموار است،در اين رابطه چه كرديد؟

بله،متاسفانه اين اتفاق افتاد و پيگيريهاى لازم انجام شد و إنشاءالله اين بودجه برميگردد.

مورد ديگرى كه به ذهنم ميرسد مسئله تخليه آبهاى زير سطحى و هزينه يكصد و پنجاه ميليونى برق آن براى شهرداري بوده،در حالى كه متولى اين امر بايد آب و فاضلاب منطقه اى باشد،چرا اين مبلغ از حوزه خدمات شهرى كسر ميشود،درحاليكه بايد در زمينه هاى مختلف اين حوزه هزينه شود؟أعضاى شوراى ٩ نفره در خصوص اين حق و حقوق شهروندان بهشهرى چه كردند؟

ببينيد من فقط در اين مسئله به فكر مردم هستم،اصلا مهم نيست كه چقدر هزينه شده و از كجا،مهم اين است كه مردم از سختى ها و رنج اين موضوع راحت شدند،در ضمن فكر نميكنم مبلغ اين قدر باشد،چرا كه ما براى هزينه نگهدارى و برق پمپ هاى داخل بلوار فقط هزينه ميكنيم و شايد حداكثر بيست ميليون باشد

 

اين مبلغ را شهردارى اعلام كرده،ضمن اينكه سوال من اين است،كه اين جزو وظايف  آب و فاضلاب است يا شهرداري؟

اتفاقا از آقاى يخكشى دعوت كرديم به شهردارى آمدند،مسئله را مطرح كرديم و از ايشان در حال پيگيرى هستم.

ببينيد مسئله رضايت شهروندان يك سوى اين قصه است،من عرضم اين است،با توجه به دغدغه هاى شهردارى چرا پيگيريهاى لازم از روال آن انجام نشد،چرا كه اين مبالغ و بودجه هاى خدمات شهرى حق مردم در همان رديف است و مشكل آب زير سطحى بايد از نهادهاى ذيربط حل ميشد،لذا خواهش من اين است،كار قانونى و طبق روال پيش برود تا مردم بدانند كسانى كه به عنوان امين خود انتخاب ميكنند،كار خود را هم صحيح انجام ميدهند.

به روى چشم،حتما ولى چون رنج مردم را ما از نزديك لمس كرديم،ترجيح داديم كه اين موضوع حتى از طريق ديگر اما سريعتر نتيجه بگيرد،البته الان آقاى دكتر يخكشى براى بهشهر و گلوگاه بحث فاضلاب شهرى را لحاظ كردند.

يعنى به نظر شما آن چيزى كه خوب است قانون است،نه اينكه قانون.....

بنده نميخواهم بگويم كه قانون را دور بزنيم،درست است كه طبق فرمايش شما هر هزينه اى بايد از منابع مورد نظر آن لحاظ شود،براى همين هم بعد از اين هزينه هاى پيگيريهاى ادارى آن انجام شد.

يعنى امكان بازگشت آن وجود دارد؟

به هر حال آقاى دكتر يخكشى قول هايى به ما دادند و حتما جبران ميكنند.

از اينكه در فكر مردم هستيد ستودني است ولى اين هم جزو مطالبات مردم است كه هزينه هاى اين دستى با پيگيريهاى شما به منبع خود بازگردد،يا پيگيرى بودجه هشتصد ميليون تومانى حتما تا بازگشت آن ادامه داشته باشد.

ما در خدمت مردم هستيم،چشم،در حد توان خود البته.

يكى از آيتمهايى كه باعث شد شما در همان دوران اول حضورتان موفق به جلب آرا شويد،مقبوليت شما در حوزه بازار بود،خب اين يك طرف،از سويى مشكلات عديده مالى در راه اندازى پروژه هاي شهرى و از طرفى حضور نخبگان اقتصادى و بهشهرى هايى كه در خارج از بهشهر داراى تمكين مالى مناسبى هستند،همه اينها در كنار هم و حضور بيش از ده سال شما در شورا،چرا ظرف اين سالها نتوانستيم از اين همه ظرفيت براى راهگشايى در پروژه هايمان استفاده كنيم و بخش خصوصى را پاى كار بياوريم؟

متاسفانه تا حالا سرمايه گذار قوي و جدى نداشتيم،هر موردى هم تا به حال پيش آمده به نوعى دچار مشكل مالى بوده،اصلا بحث تله كابين يكى از اين موارد بوده،در عين حال در مواردى كه حوزه بازار و بخش خصوصى پاپيش گذاشت بحث كمبود و كاستى هاي قوانين و مقررات دست و پاگير ادارات و نهادها در مورد مكان هاى توريستى بوده كه كار را دچار چالش كرده است.

خب چرا اين منتقل نشد،چرا مردم در جريان امور قرار نميگيرند،خوب ميدانيد اگر مردم وارد جريانى شوند خوب ميتوانند مطالبات خود را پيگيرى كنند،يكى همين حقوق مديران كه مجلس مصوب ميكند اما جوشش مردمى در مقابل آن مسير را عوض ميكند،صحبت پايانى را در خدمت شما هستيم.

آرزوى موفقيت براى همه،فقط موفقيت،باور كنيد اگر كسى بيايد و قويتر از من باشد،من كنار ميكشم،منتهى الان به خاطر اين حضور دارم چون احساس ميكنم ممكن است كار مردم بر زمين بماند.

خيلى لطف كرديد از اينكه وقت گذاشتيد، موفق باشيد.

ممنون از شما و همكارانتان،سال خوبى داشته باشيد.

 

 

  نسخه چاپی

اخبار مرتبط
نظرات بیندگان


ارسال نظر

نظر شما

نظر شما بازدید کننده گرامی نسبت به نسخه آزمایشی سایت خبری تحلیلی الف پرس ؟


بسیار عالی
عالی
متوسط
ضعیف