شناسه خبر :   209      پنج شنبه 3 فروردين 1396 - 09:50
گفتگو با نیما اسدیان، کاندیدای شورای اسلامی بهشهر

از سوی شورای شهر شاهد مدیریت کارآمد نبودیم

 

 رویکرد ما حل مشکلات حوزه مهندسی در مدیریت شهری خواهد بود

 


نخستین بار است که این راه دشوار و پر آشوب را برای تغییرات و اصلاحات تخصصی و بنیانی انتخاب میکند.
در سرش افکار گران و در عین حال نویی است, تخصصی ، تجربه‌ و در دلش غوغایی برای بهبود جامعه شهری و شهروندی.
تکیه زیادی به تخصص اش دارد و دوست دارد تا تجربیات چند ساله عمرانی اش را هم دخیل در اندیشه ها و رویکردهایش کند.
امیدوار است و رقابت پیش رویش را چندان سخت نمی بیند.


مصاحبه ما را در فرمانداری بهشهر و درست در لحظه ثبت نام اش بعنوان کاندیدای شورای شهر بخوانید:


هدف و انگیزه شما برای حضور در این عرصه چیست؟
همانطوری که میدانید بهشهر، شهری با سابقه تاریخی فراوان و دارای استعدادهای طبیعی و انسانی زیادی است و بعنوان ستون جمعیتی شرق مازندران محسوب میشود. از وقتی که مدیریت شهری به شورای شهر واگذار گردید ما شاهد مدیریت درست و کارامدی نبودیم بطوری که شاخصهای مختلف این قضیه رو تایید میکنند فلذا با توجه به تخصصی که در حوزه عمران دارم و سوابق کاری موفق بزرگ و کوچکی که در حوزههای اجرایی دارم برآن شدم که همهی تجربه و تخصص خودم رو برای شهر خودم بکار بگیرم و خودم را وقف خدمت به شهرم در این عرصه بکنم.


چه مشکلات و معضلاتی در شهر مشاهده کردید که راغب شوید تا در قامت کاندیدای شورای شهر حضور پیدا کنید؟
 بهشهر دچار یک عقب ماندگی تاریخی است که لازم است با برنامهای منسجم با حداکثر بهرهوری این عقب ماندگی جبران بشود. از لحاظ جاذبههای بالقوه توریستی که شامل هم امکانات طبیعی و هم تاریخی است از شهرهای بینظیر ایران محسوب میشود ولی متاسفانه همه اغلب میبینیم که همه این امکانات بلا استفاده مانده است. از طرفی مشکلات و معضلات فراوانی در شهر نظیر و جود دارد که برای نمونه میتوان به رشد نامتقارن کالبدی شهر، نگاه جزیرهای به مناطق مختلف شهر، حاشیه نشینی، عدم توجه مناسب به المانها و مبلمان شهری، عدم توجه درست به محیط زیست شهری نظیر آلودگی صوتی، توسعه فضاهای سبز، فاضلاب شهری، مخاطرات طبیعی و انسانی تهدید کننده شهر و شهروندان، مسئله ترافیک، نبود پیادهراهها، عدم توجه مناسب به طرحهای تفصیلی، ساخت و سازهای بدون ضابطه و غیره اشاره کرد.


اهم برنامه های شما برای عمران و توسعه بهشهر چیست؟
مسلما برنامه های متعددی برای مشکلات و معضلات مختلفی که وجود دارد دارم ولی اجازه بدهید ریز برنامهها را در زمان مقتضی اعلام بکنم. فقط این را خدمت شمار عارض بشوم که نگاه ما به هیچ وجه حفظ وجه موجود نبوده و نیست و سعی خواهیم کرد با برنامههای کوتاه، میان و بلند مدت مسائل و مشکلات را از سر راه برداریم و از هیچ مسئله ای را چشم پوشی نکنیم.


چه ترکیبی برای همکاری بهتر در شورای پنجم مدنظر شماست؟
همانطوری که مستحضرید شهر یک پدیده زنده و پویا است که باید محیطی سالم و پررونق و نشاط برای تمامی شهروندان آماده کند. بهمین خاطر بنده فکر میکنم که لازم باشد از تخصصهای و قشرهای مختلف بصورت تقریبا جامع در ترکیباعضای شورا وجود داشته باشد. برای مثال علاوه رشته تخصصی خودم یعنی عمران، وجود حقوقدان، بازاری، معمار، برنامهریز شهری، شهرساز، کارشناس GIS، رشتههای مختلف مدیریت و سایر رشتههای مختلف که بصورت جامع و بالقوه میتوانند به مدیریت بهتر و کارامدتر کمک کننده باشند، لازم میباشد.


در بحث مالی( جذب و تامین اعتبارات) که در این چندسال به دلیل دست یابی مناسب به ان اکثر طرحها اجرایی نگردیده است چه برنامه ای دارید؟
یکی از درآمدهای اصلی شهرداری تراک فروشی هست و زمانی که مثل حالا رکود در ساخت و ساز وجود داشته باشد شهرداری مشکلات جدی برای رفع و رجوع کردن مسائل مالی خود دارد بخاطر همین لازم است شهرداری به سمت درآمدهای پایدار برود. قبلا عرض کردم که بهشهر امکانات بالقوه فراوان طبیعی و انسانی فراوانی داره که اگر برنامه ریزی مناسبی در این خصوص صورت بگیرد بخش اعظمی از این مشکلات حل خواهد شد. از جمله این راهکارها جذب سرمایهگذار خرد و کلان در بخشهای مختلف و همچنین مشارکت بخش خصوصی در امکانات بالقوه ای که شهرداری و شهر در اختیار دارد. با جذب و حمایت درست از سرمایه گذاران و فعال نمودن بخش خصوصی درآمدهای پایداری برای شهرداری بدست خواهد آمد این موضوع بسیار پراهمیت است و ما حتما این مسئله دنبال میکنیم.


دخیل کردن گرایشات سیاسی به عملکرد شورا کمک خواهد کرد یا نه؟
سیاسی کاری در شورا بنظر به عنوان آفت محسوب میشود چونکه باعث بوجود آمدن کشمکش و بعضا ستیزه جویی خواهد شد و نباید مسائل مدیریت شهری را سیاسی و جناحی کرد. چرا که نگاه ما با رویکرد حل مسئله است و اگر حزب یا جناحی صرفا با نگاه حل مسائل و مشکلات بخواهد به روند مدیریت شهری کمک کند ما حتما دست یاری به سمت آنها دراز خواهیم کرد و از امکانات، ظرفیتها و تجربیات آنان استفاده خواهیم کرد. از اینرو خرد جمعی به دور از هرگونه سیاسی کاری و وابستگی حزبی میتواند بسیار راهگشا در پیشبرد اهداف باشد و بنده به این مسئله بسیار توجه میکنم.

اگر روزی به این نتیجه برسید که کارآیی لازم را در شورا ندارید چه تصمیمی خواهید گرفت؟

مسلما اگر روزی به این نتیجه برسم که دیگر کارایی، اثربخشی و درنهایت بهره وری لازم را در ترکیب شورای شهر ندارم و نمیتوانم موفقیت لازم را کسب نمایم، جای خودم را به افراد دیگری خواهم داد و از سمتم کناره گیری خواهم کرد چرا که مسئولیت امانت است و اهداف مورد نظر مردم باید محقق شود.


حرف آخر؟

حرف آخر اینکه شهر خودتو دوست داشته باش.

از همه شما عزیزان که وقت گذاشتید تشکر میکنم.  موفق و مستدام باشید.

 

 

  نسخه چاپی

اخبار مرتبط
نظرات بیندگان

  موسوی
  10:19 - 1396/01/03
0           0
بسیار عالی آقای مهندس اسدیان امیدهارو برای تغییرات اساسی مدیریت شهری بهشهر عزیزمون در دل زنده کردید آرزوی موفقیت دارم براتون
  حسن نژاد
  21:21 - 1396/01/05
0           0
برای مهندس اسدیان کوشا که از خانواده ای فرهنگی و آشنا بدرد همشهریان است آرزوی توفیق خدمت به همشهریان را داریم.

ارسال نظر

نظر شما

نظر شما بازدید کننده گرامی نسبت به نسخه آزمایشی سایت خبری تحلیلی الف پرس ؟


بسیار عالی
عالی
متوسط
ضعیف