شناسه خبر :   15792      پنج شنبه 14 ارديبهشت 1396 - 13:14
پایداری فضاهای شهری، باغ‌ها و محیط‌ زیست بهشهر، مسئولیت شهروندان و مدیران شهر

 

 

 

 

 

در مقابل شهر مسئولیم

یادداشتی از «علی اصغر محمودی»

                 کارشناس عمران

 

همه ما شهروندان مسئولیت‌های متعددی در برابر کشور خود داریم؛ یکی مسئولیت فردی، دیگری مسئولیت سازمانی و در نهایت مسئولیت ملی.

درباره پایداری فضاهای شهری، باغ‌ها و محیط‌ زیست هریک از ما به‌ صورت فردی، گروهی و ملی مسئولیتی داریم که باید به آن عمل کرد. وضعیت امروز شهرها بسیار پیچیده است و این پیچیدگی ویژه تهران و سایرکلان شهرها نیست. این به تنهایی مخرب محیط‌ زیست و مبین نبود توسعه پایدار است. امروز برای تامین آب شهر از چاه های داخل و حتی از نکا و شاید درآینده نزدیک از سدگلورد و چاه‌های دیگر  استفاده کنیم این نیز خود یکی از چالش های زیست محیطی می باشد اما باز هم با عوارض زیست‌ محیطی وسیع روبه‌رو هستیم؛ روزبه‌روز، آلودگی هوا و زمین بیشتر می‌شود و مواد سمی و مضر موجود در سبزیجات و میوه‌جات هر روز افزایش می‌یابند و این یعنی در آینده نه چندان دور حیات در این شهر و سایر شهرها در حال نابودی است. حق حیات که نخستین حق همه مخلوقات است در حال از بین رفتن است؛ حالا چه باید کرد؟


مسئولیت اجتماعی، مسئولیت مشترکی است که یک فرد یا گروه یا سازمان در قبال استفاده از یک شهر و محیط باید بر عهده بگیرد. اگر در شهری شرکتی یا صنایع تولیدی فعالیت دارند و موحب آلودگی هوای شهر می شوند آن شرکتها برای شهر آلودگی ایجاد می‌کنند، وظیفه دارنداین آلودگی را جبران کند. شرکت‌ها و صنایع تولیدی داخل شهر باید درصدی از سود خود را به مبارزه با عوارض زیست‌محیطی اختصاص دهند. اگر این مسائل را درنظر بگیریم بنابراین همه صنایع تولیدی در این زمینه مسئولیت دارند. دولت باید در برنامه ششم توسعه به این مسئولیت اجتماعی بپردازد و هر شخص و سازمانی که خواسته یا ناخواسته به محیط‌زیست ضربه می‌زند، باید مسئولیت آن را بپذیرد و اگر مقصر بود، مجرم شناخته شود که جای این موضوع در برنامه‌های ملی ما خالی است و در برنامه‌های پنجم توسعه و پیش از آن نیز مغفول مانده است.

  نسخه چاپی

اخبار مرتبط




نظرات بیندگان


ارسال نظر





نظر شما

نظر شما بازدید کننده گرامی نسبت به نسخه آزمایشی سایت خبری تحلیلی الف پرس ؟


بسیار عالی
عالی
متوسط
ضعیف