شناسه خبر :   15549      پنج شنبه 14 ارديبهشت 1396 - 13:17
حقوق شهروندی در نظام مدیریت شهری

 

 

 

 

 

 

 

حقوق شهروندی در نظام مدیریت شهری

        یادداشتی از «صادقعلی سعدی»  

              کارشناس حقوق

 

اصلی‌ترین بحث در حیطه حقوق شهروندی، آشنایی شهروندان با قوانین و مقررات مورد عمل و جاری است. این قوانین تضمین کننده حقوق شهروندان در برابر دولت و حاکمیت بوده و از سوی دیگر با تبیین و تشریح تکالیف شهروندی؛ سهم هریک از شهروندان در حمایت از قدرت عالیه و حقوق دولت را مشخص می کند لیکن برای تعیین حقوق و امتیازات مردمی و همچنین تکالیف آنان در برابر یکدیگر و دولت می بایست قواعد و متون حقوق شهروندی را جستجو کرد.

 قانون اساسی به عنوان منبع و سرچشمه سایر قوانین و مقررات، تاثیر به سزایی در حقوق شهروندی هر کشور دارد و پس از آن مصوبات قوه مقننه تحت عنوان "قانون" رسمی ترین و مهم ترین منبع قانونی آن کشور محسوب می شود که این وظیفه خطیر در جمهوری اسلامی ایران برعهده مجلس شورای اسلامی بوده و قوانین مختلف از جمله مجازات اسلامی، مدنی، تجارت و قوانین حمایتی مثل بیمه و تامین اجتماعی و... همگی محصول این قوه می باشد.

در درجه بعدی مصوبات هیات وزیران تحت عنوان "تصویب نامه" یا "آیین نامه" و دستورات اداری مانند بخشنامه و دستورالعمل و... وجود دارند که همگی به نوعی در کیفیت و نحوه زندگی شهروندان تاثیر داشته و منبع حقوق، امتیازات و تکالیف مختلفی می باشند ولی نکته حایز اهمیت نقش متقابل مدیریت شهری با شهروندان و رابطه حقوق شهری،زندگی شهری و مدیریت شهری می باشد.

اگرنظام «مدیریت شهری» را شامل فرایندهای سیاست گذاری، برنامه ریزی، هماهنگی، سازماندهی و نظارت بر اداره امور شهر و شهرداری بدانیم حقوق شهروندی اهمیت خاصی پیدا می کند.

اهمیت حقوق شهری را باید در تدوین قواعد و مقررات راجع به برنامه ریزی شهری و مدیریت شهری و تأثیرات مثبت ناشی از قانونمند کردن زندگی شهری و سایر پیامدهای دگرگون کننده در برنامه‌ریزی و مدیریت شهری جستجو کرد. معمولاً مقامات و مسئولان شهری، با مسائل و مشکلاتی مواجه‌اند که مقابله درست و عملی با این مسائل و مشکلات محلی و شهری منوط به تدوین قوانین و مقرارت برنامه ریزی شده است.

بدیهی است فرآیند تصمیم گیری شهری زمانی موجب جلب منافع همگانی و مدیریت شهری خواهد شد که شهروندان بیشترین مشارکت را در تصمیم گیری‌ها از خود نشان دهند.

از این رو قانونمند کردن این روند کمک شایانی را به مدیریت شهری و شهروندان و مشارکت در تصمیم‌گیری‌ها می‌نماید لیکن آنچه اکنون به عنوان قانون شهرداری پیش روست، محتاج به روز رسانی و کارآمدی بیشتر است ولی چنانچه از رویکرد جلب مشارکت مردم در برنامه ریزی ، مدیریت ، مشارکت و نظارت شهری بنگریم، می بایست توجه خاصی به "شوراهای اسلامی شهر" داشته باشیم که در واقع نهادی است تصمیم ساز و تصمیم گیر، ناظر و مشاورو طراح در امور شهری.

 اینکه شورای شهر و اعضای آن که منتخب مردم شهر هستند چه ارتباطی با حقوق شهروندی داشته و چگونه می توانند پیگیر حقوق شهروندان باشند در قالب مقررات قانون ،وظايف و اختيارات شوراهاي اسلامي شهر کانالیزه و تعریف شده است ولی حقیقت امر این است که حقوق شهروندی در سطح یک شهر یا روستا، بسته به نیازها و وضعیت خاص ساکنان آن، دارای مصادیقی متنوع و متفاوت است و نیل به هریک از آنها وابسته به اقدام مناسب و به موقع متصدیان و مدیران و برنامه ریزان آن شهر یا روستاست.

  نسخه چاپی

اخبار مرتبط
نظرات بیندگان


ارسال نظر

نظر شما

نظر شما بازدید کننده گرامی نسبت به نسخه آزمایشی سایت خبری تحلیلی الف پرس ؟


بسیار عالی
عالی
متوسط
ضعیف