شناسه خبر :   15488      چهارشنبه 13 ارديبهشت 1396 - 13:18
نقش شورا در درآمد پایدار شهرداری

 

 

 

 

      نقش شورا در درآمد پایدار شهرداری

     یادداشتی از «محمد عموزاد خلیلی»                                                     

 

یکی از نقدهایی که می‌شود بر عملکرد شوراها داشت، این است که فرایندهای تصمیم گیری متاثر از نیازهای شهر، مطالعات میدانی و دغدغه‌های شهروندان نیست بلکه غالبا تصمیم گیری یک طرفه با اعمال سلایق شخصی و با نگاهی از بالا به پایین است. متاسفانه گاهی دیده می‌شود کهشوراها به سمتی پیش می‌روندکه مشارکت مردم و مدیریت پایین به بالا محلی از اعراب ندارد. در حالیکه اگر نگاه‌علم‌محور و کارشناسانه بر مسائل و مشکلات شهر حاکم باشد، می‌توان با شناسایی دقیق نیازها و اولویت‌بندی آنها با رویکردی ساختارمند و برنامه‌محور به سمت ساختن شهری آرمانی پیش رفت.
مهمترین مشکلی که طی دهه‌های گذشته مانعی در راه توسعه بهشهر بود، می‌توان به عدم وجود درآمد پایدار شهرداری اشاره کرد. سیاست‌گذاری‌ها طی سالیان گذشته به شکلی نبوده که شهرداری بهشهر درآمد پایدار داشته باشد. بنابراین در این شرایط چاره‌ای نداشت تا به تخلفات ساختمانی مثل کمیسیون ماده ۱۰۰ یا فروش تراکم وابسته باشد.

اما شاید در شهرها بحث کمیسیون ماده ۱۰۰ و تراکم‌فروشی یک بحث متداول باشد و برای شهرداری‌ها یک منبع درآمدی جذاب و بی‌دردسر محسوب شود اما امروزه دوراندیشی و نگاه علم‌محور توسعه‌مدار حکم می‌کند که شهری مثل بهشهر روز به روز از چنین منابع درآمدی فاصله بگیرد و منابع درآمدی پایدار ایجاد کند. زیرا برای این شهر با وجود شرایط حساس و ویژه‌ای که هم‌اکنون با آن دست و پنجه نرم می‌کند، سیاست‌هایی مثل تراکم‌فروشی نتیجه‌ای جز افزایش ترافیک،  ازدحام جمعیت، آلودگی بصری و پایداری ناپایداری‌ها نخواهد داشت.

در علم مدیریت شهری گفته می‌شود که تراکم فروشی به مفهوم شهرفروشی است و چنین منابع درآمدی برای شهر نمی‌تواند درآمد پایدار باشد. در حالیکه شهر بهشهر توانمندی‌ها و ظرفیت‌های بسیاری دارد که شهرداری بتواند از آنها برای درآمدزایی پایدار بهره ببرد ولی متاسفانه طی این سال‌ها نگاه سیاست‌گذاران و تصمیم‌گیرندگان شهری به سمتی نبود که به این ظرفیت‌ها توجه کافی شود. سیاست‌های شورای شهر باید به نحوی باشد که بتواند شهرداری  را به سمت ایجاد درآمدهای پایدار سوق دهد. مثلا زباله به عنوان طلای کثیف یکی از منابع درآمدی شهرداری‌های دنیا است که متاسفانه به دلیل عدم وجود نگاه تخصصی از انها غافل شده اند.
ظرفیت‌های گردشگری بهشهر بهترین منبع درآمدی برای شهرداری است که بتواند درآمدزایی و توسعه را در این شهر پایدار کند.

توسعه‌ی صنعت گردشگری در نقاط مختلف دنیا، نقش موثری در کاهش بیکاری و بهبود توزیع درآمد دارد تا جایی‌که در برنامه‌ریزی و مدیریت شهری جهان، سرمایه‌گذاری در بخش گردش‌گری، در اولویت برنامه‌ریزی‌ها قرار گرفته و جایگزین درآمدهای ناشی از ساخت‌و‌ساز و فروش تراکم شده است.

نقش شورا در یاری رساندن به شهرداری در زمینه کسب درآمدهای پایدار، در ارائه فکر و اندیشه و طرح های مفید به مجموعه شهرداری بسیار موثر است. شورا باید به عنوان حامی و هدایت کننده شهرداری این فرصت را بدهد تا با فراغ بال و بدون واهمه از ارزیابی کوتاه مدت عملکردشان، به سمت تدوین برنامه‌های بلند مدت بروند و از پرداختن به کارهای سطحی،کوچک و مقطعی بپرهیزند.شورا باید بستر لازم را فراهم کند تا شهرداری با ورود به جلب مشارکت‌های مردمی و جذب سرمایه گذاران، به ارائه یکسری خدمات عمرانی به شهر و توسعه زیرساخت‌های گردشگری بپردازد.

اینگونه هم در زمینه اشتغال زایی که درد بسیاری از جوانان جامعه امروز ماست قدم‌های خوبی برداشته خواهد شد و هم شهرداری در سود ناشی از این سرمایه گذاری ها سهیم خواهد بود. از سوی دیگر علاوه بر منتفع شدن بخش خصوصی نیز، شهر به سمت توسعه پایدار حرکت خواهد کرد و این به نفع همه اقشار جامعه خواهد بود.

  نسخه چاپی

اخبار مرتبط
نظرات بیندگان


ارسال نظر

نظر شما

نظر شما بازدید کننده گرامی نسبت به نسخه آزمایشی سایت خبری تحلیلی الف پرس ؟


بسیار عالی
عالی
متوسط
ضعیف