شناسه خبر :   121      دوشنبه 2 اسفند 1395 - 13:39
صداقت؛ پازل گمشده شورای شهر

 

 

صداقت؛  پازل گمشده شورای شهر

همه ما می دانیم که در اخلاق فردی واجتماعی، صداقت چه جایگاهی دارد، تاثیر صداقت اجتماعی در شکل گیری اعتماد بین مردم ،مردم ودولت، مردم ومدیران شهری نقش به سزائی دارد.

امروزه از مباحث بسیار مهم در توسعه، اهمیت سرمایه اجتماعی واعتماد مردم در توسعه و پیشرفت جوامع است. دادن وعده های اجرا نشده،  بیان اطلاعات نادرست  و ناقص در ارتباط با طرحها وپروژه های شهری یا در مورد تحصیلات  و تجارب افراد وعدم تبیین درست امکانات و محدودیت ها برای سرمایه گذاران و موار دیگری از این نوع، موجبات به تاراج رفتن اعتماد مردم را فراهم آورده و موانع اساسی دربرابر توسعه پایدار ایجاد كرده است.

در جهان مدرن تاکید بر اصل شفافیت در واقع تاکید براصل صداقت و راستگوئی و دردسترس بودن اطلاعات صحیح برای مردم است. اینکه در شورای شهر افرادي حضور داشته  كه در توسعه و پیشرفت شهری راستگوئی وصداقت را بی اهمیت جلوه دهند، ناشی از کم اطلاعی و کم دقتی آنها وعدم آشنائی شان با مباحث جدید توسعه توسط این پارلمان محلی است.

دراندیشه های دینی به ویژه دین مبین اسلام تاکید بسیاری بر صداقت شده است و راستگوئی فضیلت به شمار آمده است. شاید یکی از رموز پیشرفت کشورهای اسلامی در قرون اولیه نیز همین بوده است.

ازاین مختصر می توان چنین نتیجه گرفت که اگر بتوان شورای راستگویان را تشکیل داد و یا مدیریت شهری توسط راستگویان شکل گیرد، اعتماد عمومی افزایش یافته، مشارکت مردم محقق شده و مسیر توسعه شهر هموار خواهد شد.

 به امید آن روز

« شهروند پرسشگر »

 
  نسخه چاپی

اخبار مرتبط
نظرات بیندگان

  حامد
  12:03 - 1395/12/02
0           0
سلام....واقعا متن بجاییست

ارسال نظر

نظر شما

نظر شما بازدید کننده گرامی نسبت به نسخه آزمایشی سایت خبری تحلیلی الف پرس ؟


بسیار عالی
عالی
متوسط
ضعیف