شناسه خبر :   107      یکشبه 1 اسفند 1395 - 10:21
گزارش ميداني از مركز مكانيزه معاينه فني خودروهاي سبك شهرستان بهشهر

گزارش ميداني از مركز معاينه فني شهرستان بهشهر

 

ضرورت جدی گرفتن معاینه فنی

از روزی كه چرخهای اتومبيل روی خيابانهای شهرها به حركت درآمدند معايب و محاسن آنها نيز زير نگاه تيز بين متخصصان مختلف به نقد كشيده شد. يكی از عمده ترين مشكلاتی كه با ظهور اتومبيل پديدار گرديد مسئله ايمنی و تبعات زيست محيطی اتومبيل است. ايمنی يك ضرورت است كه تا آخرين روز حيات يك خودرو بايد وجود داشته باشد. در اين ميان بروز تصادفات مختلف و ضايعات گسترده جانی و مالی مسوولين ترافيكی كشورهای جهان را به طراحی روشهايی برای بررسی ميزان ايمنی خودروها به صورت دوره اي وادار نمود كه در اين راستا معاينه فنی به عنوان مجموعه اي از قوانين ،آزمونها و روش های اجرايی با استفاده از تجهيزات خاص براي هر آزمون معرفی گرديد و هم اكنون بيش از نيم قرن از اجرای طرح در كشورهای پيشرفته دنيا گذشته است.

شايان ذکر اينکه آلاينده های هوا مانند منواكسيد كربن ، ذرات معلق ، اكسيدهای ازت، اكسيدهای گوگرد و ازن داراي آثار منفي بسياري بر سلامتی شهروندان می باشند .

بر اساس مصوبه هيات وزيران، وظيفه تشکيل ستاد معاينه فنی خودرو در شهرها به عنوان تشکلاتی متمرکز براي برنامه ريزی، هدايت، نظارت و کنترل فعاليت مراکز معاينه فنی خودرو و مراکز معاينه فنی مجاز بر عهده شهرداری ها مي باشد.

که هدف ان کمک به کاهش ميزان آلودگی هوا افزايش ايمنی تردد و در نهايت کاهش خسارات جانی و مالی ناشی از عيوب فنی خودرو بوده است.  لذا در سال ۱۳۸۹  مرکز معاینه فنی و مکانیزه بهشهر افتتاح گردید.

هم اكنون این مرکز کاملا به صورت مكانيزه فعاليت می نمايد و مجهز به تست های سه گانه كه شامل تست لقی فرمان و كمك فنر و تست ترمزهای خودرو هاي سبك، تست مکانیزم حرکتی و جلوبندی خودرو، تست سیستم تعلیق خودرو، بازرسی خودرو با سوخت CNG و مخازن آن، تست سیستم روشنایی و غیره میباشد.

 

 

سیمفا سامانه ملی یکپارچه معاینه فنی ایران

اختصار عبارت سامانه ملی یکپارچه معاینه فنی ایران، سامانه ای متمرکز و بر خط (آنلاین) برای ثبت مشخصات و اطلاعات آزمایشهای فنی و صدور گواهی معاینه فنی وسایل نقلیه موتوری که با بهره گیری از زیر ساختهای الکترونیکی و اطلاعات پلیس راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران در راستای ایجاد وحدت رویه در امور مربوط به معاینه فنی وسایل نقلیه موتوری سبک و سنگین, درون و برون شهری و تسهیل در اعمال مقررات و ثبت مکانیزه تخلفات رانندگی, توسط وزارت کشور وبا مشارکت وزارت راه و شهر سازی وشهرداریها ایجاد میگردد.

 

سامانه سیمفا از سال ۱۳۸۳ بصورت ازمایشی شروع بکار نموده است و در دهه فجر امسال به تاریخ ۱۳۹۵/۱۱/۱۷ بطور رسمی افتتاح گردید

 

 دوربین های انلاین سامانه سیمفا

  1. دوربین پلاک خوان برای پذیرش
  2. دوربین نظارت بر انجام تست های خودرو شامل:

الف: تست سه گانه

ب: تست آلایندگی

 

اطلاعات مراکز معاینه فنی در سیستم سیمفا ( سامانه ملی یکپارچه معاینه فنی ایران)  ثبت و ضبط میشوند و پلیس با توجه به اطلاعات این سامانه اقدام به اعمال قانون خودروهایی که فاقد گواهی این معاینه هستند خواهد کرد.

 

معاینه فنی خودرو امری لازم است ونباید مدت زمان مشخص برای آن تعیین کرد.با معاینه فنی منظم خودروها، سالم بودن وسایل نقلیه از هر حیث به ویژه تنظیم بودن موتور و نبود روغن سوزی بررسی میشود که یکی از راههای کاهش آلودگی هواست.همچنین این کار باعث میشود تا سلامت راننده و سرنشینهای آن حفظ شود.با معاینه فنی خودروها میلیونها لیتر در مصرف بنزین صرفه جویی میشود که نمیتوان از کنار آن به راحتی گذشت.

 

معاینه فنی از اقدامات ضروری است که هر راننده وظیفه شناسی باید به آن توجه داشته باشد. عیب شناسی و رفع نواقص خودرو از جمله فواید این کار است اما نتیجه مهمی که از این کار بدست می آید تضمین سلامت راننده و مسافران خودرو است. رانندگان می توانند با صرف هزینه کم در کوتاهترین زمان ممکن از سلامت خودروی خود مطلع شوند و بی دغدغه به رانندگی  بپردازند.

 

معاینه فنی خودرو از نظر ایمنی مسایل زیست محیطی و کاهش آلودگیها حایز اهمیت است. بر اساس آمارهای موجود معاینه خودروها ١۵ تا ١۶ درصد در کاهش تصادفات تأثیر گذار  بوده است.

 

مهمترین مزیت های معاینه فنی خودرو

١-آشنایی مردم با عوامل آلاینده که از طریق وسایل نقلیه موتوری ایجاد می شود.

٢-حفظ سلامت سرنشینان خودرو و عابرین

٣-افزایش عمر مفید خودرو و کاهش هزینه های تعمیراتی

۴-کاهش آلودگیهای زیست محیطی جهت جلوگیری از زیانهای اقتصادی ناشی از آن.

۵-ایمنی بیشتر و احساس آرامش هنگام رانندگی

۶-کاهش حوادث رانندگی ناشی از نقص فنی خودرو

 

تمامی دارندگان خودروهای تولید داخل و وارداتی موظفند پس از گذشت ۵سال طبق مصوبات دولت از تاریخ ساخت آنها نسبت به اخذ معاینه فنی اقدام نمایند.

 

 معاینه فنی انجام بازدیدهای کارشناسی و ازمایشهای فنی برای تایید صلاحیت فنی، صحت عملکرد تجهیزات و سامانه های ایمنی و انطباق میزان انتشار الایندگی وسایل نقلیه موتوری با شاخص های مصوب محیط زیست میباشد

 

 

 

 

 گواهی معاینه فنی برگ و‌برچسب یا مدارک مجازی حاوی اطلاعات شناسنامه ای خودرو، مشخصات فنی و نتایج ازمایش های انجام شده که در چارچوب سامانه ملی یکپارچه معاینه فنی توسط مراکز معاینه فنی صادر و به متقاضی ارایه میگردد.

 

صدور برگه معاینه فنی

 برای خودروهای سواری شخصی یک ساله، خودرو های عمومی شش ماهه و خودرو های عمومی که به سن فرسودگی رسیده اند ٣ماهه میباشد.

توضیح: اعتبار گواهی معاینه فنی دوره زمانی از تاریخ صدور تا تاریخ انقضای درج شده در گواهی معاینه فنی وسیله نقلیه یا بروز نقص فنی میباشد .

 

بر اساس دستورالعمل های جدید،  به زودی خط معاینه چشمی مخازن CNG ، قطعات و تجهیزات ( بدون) باز کردن و معاینه فنی موتور سیکلت راه اندازی خواهد شد.

 

 مدارك مورد نياز جهت انجام معاينه فنی

 كارت مالكيت خودرو يا شناسنامه و يا برگ سبز خودرو

 

تعرفه قيمت های مركز معاينه فنی خودرو

طبق مصوبه هیت وزیران در سال 95 بابت پذیرش هر دستگاه خودرو جهت تست الایندگی و ایمنی وسیله نقلیه 22000 تومان میباشد که نرخ هزینه معاینه فنی خودرو برای هربار مراجعه بعدی در مدت پانزده روز پس از مراجعه اول 5000 تومان خواهد بود و توضیح اینکه مراکز معاینه های فنی در سال اینده تابع قیمت گذاری جدید هیت وزیران خواهند بود.

 

مراحل اخذ معاينه فنی

  1. سالم بودن وضعيت ظاهري خودرو و بدنه و شيشه ها و تجهيزات ديگر
  2. مطابقت داشتن مشخصات درج شده در سيستم موتور و پلاك با كارت مالكيت خودرو
  3. پذيرش توسط دوربین پلاک خوان و درج مشخصات خودرو در سيستم شبكه مركز معاينه فنی
  4. انجام مراحل تست خودرو شامل :                            

الف : تست آلايندگی

              ب :  انجام تستهاي سه گانه شامل لغزش جانبی – كمك فنرها – تست ترمزها

ج : بازديد از تمامی اتصالات زير خودرو و چرخها و سيبكها و لوله اگزوز

 

 د : در صورت احراز سلامتی خودرو  پس از آزمايشات  مذكور جهت اخذ كارت و برچسب معاينه فنی اقدام می شود ودرغير اين صورت جهت رفع عيب خودرو به تعميرگاههاي مربوطه اعزام خواهد شد .

 

 

آدرس مركز معاينه فني خودرو بهشهر

بهشهر، کیلومتر 2 جاده گلوگاه، جنب پلیس راه.

تلفکس: 01134645207

 

ساعات كار مركز معاينه فني خودرو

ساعت کار مرکز همه روزه به جز ايام تعطيل رسمي از ساعت 7:30 شروع و تا ساعت 16:30 خاتمه مي يابد. توضيح اينكه در ماه هاي پاياني سال با توجه به افزايش متقاضيان اين ساعت كار نیز بیشتر خواهد شد.

 

  نسخه چاپی

اخبار مرتبط
نظرات بیندگان


ارسال نظر

نظر شما

نظر شما بازدید کننده گرامی نسبت به نسخه آزمایشی سایت خبری تحلیلی الف پرس ؟


بسیار عالی
عالی
متوسط
ضعیف